Spirometria

Badanie polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które pacjent może nabrać i wypuścić z płuc, co pozwala obiektywnie ocenić ich czynność. Spirometria mierzy też szybkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W trakcie spirometrii pacjent musi oddychać przez ustnik aparatu. Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej i wyprostowanej tak aby nabrać jak największa ilość powietrza. Na początku oddech powinien być spokojny i równy. Na sygnał przeprowadzającego badanie należy wziąć maksymalnie głęboki oddech, a następnie mocny i szybki wydech, który trzeba kontynuować jak najdłużej, nawet pomimo wrażenia, że w płucach nie ma już więcej powietrza. Taką próbę należy zazwyczaj powtórzyć trzykrotnie, a jeśli wyniki są do siebie zbliżone, świadczy to o prawidłowo wykonanej spirometrii. Czasami jest konieczne przeprowadzenie większej ilości prób. Czas trwania badania około 15 minut. Na podstawie spirometrii jesteśmy w stanie zdiagnozować schorzenia przebiegające z obturacją lub restrykcją w drogach oddechowych, takie jak astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy rozedma.

Spirometria z próbą rozkurczową.

Dla chorych na astmę charakterystyczna jest odwracalność obturacji samoistnie lub pod wpływem leczenia. Do oceny tego zjawiska w badaniach czynnościowych służy próba odwracalności obturacji, potocznie zwana spirometria z próbą rozkurczową. Badanie polega po prostu na powtórzeniu spirometrii po podaniu leku rozkurczającego oskrzela.

Przed badaniem spirometrycznym należy powstrzymać się co najmniej dwie godziny od palenia papierosów. Nie można tez pic alkoholu najlepiej przez 24 godziny a minimalnie przez pięć godzin. Przed spirometrią przez co najmniej dwie godziny nie powinno się jeść obfitego posiłku, natomiast bezpośrednio przed badaniem (ok. pół godziny) należy się wzbraniać od intensywnego wysiłku fizycznego. Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym. Pacjent powinien być w dobrym stanie ogólnym, o ile lekarz nie zalecił inaczej.


Badanie w przychodni Hadmedica przeprowadza:

dr n. med. Justyna Kościuch

Specjalizacje: alergologia, choroby wewnętrzne. Ukończyła I wydział Akademii Medycznej w Warszawie. Pracuje w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Autor i współautor prac naukowych dotyczących astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Konsultacje w zakresie alergologii dla dorosłych i dzieci, punktowe testy skórne, badanie spirometryczne z próbą rozkurczową, immunoterapia swoista.

godz. przyjęć:

poniedziałek 16:00 – 18:00

PAKIETY Skip to content